Akcesoria zero waste

Życie w duchu zero waste jest coraz bardziej popularne. Nasza planeta jest zalewana przeogromną ilością śmieci, dlatego powinniśmy chociażby małymi krokami zmieniać nasze przyzwyczajenia. Świat w którym żyjemy jest mocno konsumpcyjny oraz przeświecające mu hasło, żeby posiadać coraz więcej generuje nieprawdopodobną ilość śmieci i niepotrzebnych przedmiotów.

wielorazowy woreczek

Drobne rytuały takie jak branie ze sobą worka bawełnianego na zakupy czy swojej butelki wielorazowej mogą stanowić dobry początek bycia less waste, czyli generowania mniejszej ilości śmieci.

Mamy dla Was propozycje kilku produktów, które służą do wielokrotnego użytku i stanowią dobry początek do bycia bardziej uważnym na to w jaki sposób traktujemy naszą planetę, którą mamy jedną. Warto zapoznać się także z prostą zasadą  4xR w duchu zero waste  – Refuse (odmawiaj)/Reduce (ograniczaj)/Reuse (użyj wielokrotnie)/ Recycle (odzyskuj).  

Butelka marki Botap, to  jedna z propozycji bycia zero waste. Delikatna w dotyku termiczna butelka a do tego bardzo poręczna. Utrzymuje zimno do 24 h i ciepło do 12 h. Jest to bardzo przydatny gadżet, który zastąpi plastikowe butelki. Jeśli będziemy butelkę nosić ze sobą, zawsze możemy napełnić ją wodą według potrzeb.

butelka termiczna mars

Worki na zakupy, wielorazowe, różnej wielkości oraz z różnym przeznaczeniem, jeśli się pobrudzą można je bez problemu wyprać w pralce. Jest to rozwiązanie, które zastąpi plastikowe reklamówki i woreczki na zakupy. Można też sprawdzić czy w domu nie posiadamy starych skrawków tkaniny lub firany i samemu można sobie uszyć wielorazowe woreczki. Następnie woreczki możemy mieć zawsze spakowane w torebce czy plecaku lub zabierać ze sobą na zakupy czy do warzywniaka. Nie są ciężkie, należy tylko o nich pamiętać.

ZESTAW LNIANYCH WORKÓW

Kolejne rozwiazanie to chusteczki wielorazowe, które można wyprać. Ich wielką zaletą jest to, że nie są chemiczne bielone, jak jednorazowe chusteczki oraz nie powodują podrażnień. Z kosmetycznych produktów coraz bardziej popularne są szampony w kostce, to wspaniały pomysł, który elimnuje o jedną plastikową butelką mniej w naszym domu. Kolejna krok w zmniejszeniu ilości plastiku, to zastąpienie żelu do mycia mydłem. Obecnie jest bardzo dużych różnych rodzajów oraz zapachów. Warto przetestować kilka i wybrać odpowiednie dla siebie. Polskie marki z mydłami mają bardzo ciekawą ofertę.

szampon w kostce

Wielorazowe waciki do demakijażu, to bardzo dobry pomysł nie tylko dla osób, które chcą zminimalizować ilość produktów w domu, ale też jest to wspaniały sposób dla osób, które bardzo często podróżują. Waciki od Marki Glov można myć wodą z mydłem ub wyprać je w pralce i ponownie użyć jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Kolejne ciekawe rozwiązanie z kategorii Reuse, to marki, które oferują po zużyciu danego produktu kosmetycznego możliwość zwrotu opakowania, które będzie ponownie użyte, taką formę bycia less waste praktykują polskie marki takie jak Creamy czy Lush Botanicals.

Inny rozwiązaniem Reuse, to niewyrzucenia opakowań, kartonów po zakupach, jeśli są w dobrym stanie nie warto ich wyrzucać na śmietnik a w przyszłości mogą nam się przydać do wysłania jakiegoś przedmiotu czy przechowania jakiejś rzeczy. Szczoteczka drewniana to kolejny produkt, który może być wykonany z innego materiału niż plastik, marka Pracownia Dotyk Kreacji posiada szczoteczki wykonane z drzewa bambusowego oraz włosia nylonowego. Natomiast marka Gary stworzyła akcesoria kuchenne w duchu zero waste, płyn do mycia naczyń w kostce oraz myjki ze sznurka jutowego. 

Po więcej inspiracji z produktami zero waste, zapraszamy do specjalnie przez nas stworzonej selekcji na Pakamera.pl. Wystarczy kliknąć TUTAJ.